Jak wyliczyć kuchenny budżet

Ocena wydatków związanych z urządzaniem lub remontowaniem kuchni to jeden z najtrudniejszych etapów. Jak to zrobić by mieć pewność że zmieścimy się w budżecie? Co oprócz zabudowy meblowej i sprzętu AGD trzeba uwzględnić? Oto kilka wskazówek.

Meble

Na zabudowę kuchenną wraz z akcesoriami takimi jak kosze cargo, zlewy, baterie, sortowniki na odpady itp, zaplanować należy średnio 30% budżetu. Podstawową zabudowę na długość 220 cm można już kupić w cenie 1160 zł (patrz str. 22).

Robocizna

Praca fachowców ma spory udział w budżecie kuchennym. Jeśli montaż mebli zlecimy specjalistycznej firmie to robocizna może wynieś nawet 25% budżetu. Sporą część tej sumy można zaoszczędzić montując meble samodzielnie. Pomoc przyda się natomiast przy podłączeniach hydraulicznych, energetycznych i gazowych.

Sprzęt AGD

Na urządzenia typu płyta grzewcza, piekarnik, lodówka, zmywarka, okap, trzeba przewidzieć około 15% ogólnego budżetu. Spore znaczenie ma tutaj marka i klasa sprzętu. Im bardziej nowoczesne rozwią- zania tym kwoty za sprzęt wyższe.

Blat kuchenny

Blat do zabudowy kuchennej jest sprzedawany oddzielnie. Jego koszt w zależności od materiału kształtuje się w granicach 10% wartości nowej kuchni. Blat sprzedawany jest na metry lub w całych wstęgach.

Podłoga

Kolejnym elementem, który musimy ująć w kuchennym budżecie jest podłoga. Na jej wykończenie trzeba przeznaczyć, w zależności od wybranych materiałów, około 10% budżetu.

Oświetlenie

Na oświetlenie wydamy w kuchni około 5% budżetu. Warto jednak ponieść te koszty, gdyż dobre doświetlenie blatu przez LED-y podszafkowe znacząco podniesie komfort pracy, a oświetlenie wewnętrzne w witrynach będzie miało ogromny wpływ na estetykę kuchni.

Przestrzeń między szafkami

Na wykończenie przestrzeni między szafkami jest kilka sposobów. Najbardziej popularny to płytki ceramiczne lub panele szklane z nadrukiem. Od niedawna stosowane są w to miejsce także płyty HPL w wybawieniach identycznych z blatem. Koszt tych materiałów należy szacować na poziomie 5% budżetu.

(źródło: poradykuchenne.pl)

KATEGORIE
POZOSTAŁE WPISY
OSTATNIE KOMENTARZE
  • No recent comments available.
KALENDARZ
maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
SPRZĘTY AGD
O nas

Strona powstała z myślą o niezdecydowanych osobach, które chcą zakupić dobry sprzęt, ale nie za ogromne pieniądze. Proponujemy i recenzujemy sprzęty do kuchni, łazienki, a także do ogrodu.

Kontakt

Polityka cookies

Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Przeglądając stronę, wyrażasz zgodę na ich użycie.