Tanie AGD – jak kupować i czego unikać?

Za oknami mamy już prawdziwą wiosnę – na poprawę pogody, więcej słońca i wyższe temperatury czekała chyba zdecydowana większość z nas. Niektórzy nie tylko mieli już dość zimy, ale planowali wraz z nadejściem cieplejszych dni zabrać się za odświeżanie swoich mieszkań lub domów. Jedni myślą o totalnych remontach i zamierzają całkowicie odmienić wygląd swoich domostw, inni stawiają jedynie na kosmetyczne zmiany. Obie grupy zapewne wezmą pod lupę kuchnie – wszak to jedno z kluczowych miejsc w większości domów. Co zrobić, by wyposażyć kuchnie w nowe AGD i nie wydać na ten cel majątku? Przedstawiamy krótki poradnik i zestawienie, które mogą Wam ułatwić zakupy. Tanie zakupy.

Tekst nie jest skierowany tylko do osób remontujących mieszkania czy domy – równie dobrze mogą z niego skorzystać ludzie odprowadzający się do nowego budownictwa. Tę grupę także czekają długie godziny spędzone na poszukiwaniu atrakcyjnych ofert, ich porównywaniu, sprawdzaniu najlepszych rozwiązań, a w ostateczności kupowaniu urządzeń. Choć każdy chciałby mieć ten proces jak najszybciej za sobą, by w ciszy i spokoju delektować się nowym wystrojem mieszkania, to niestety zadanie może się okazać bardzo praco i czasochłonne. Lepiej jednak solidnie się do niego przyłożyć, by w maksymalnym stopniu wyeliminować wszelkie wpadki i niedociągnięcia, z które potem trzeba będzie płacić.

Remont kuchni w wersji ekonomicznej, którą zamierzamy przeanalizować obejmuje kilka zagadnień. Można tu wymienić m.in. adaptację/odświeżenie wyglądu samego pomieszczenia, zakup mebli, zakup AGD oraz inwestycję w różnego typu akcesoria. Poszczególnym tematom warto przyjrzeć się osobno, by poświęcić im odpowiednio dużo uwagi. Ten odcinek będzie obejmował zakup AGD – niektórzy klienci nie chcą remontować całej kuchni i planują jedynie wymienić starszy sprzęt na nowsze modele. Na co zwracać uwagę w takim przypadku? Czego się wystrzegać i na które produkty rzucić okiem? Za chwilę poznacie odpowiedzi na te pytania.

Już na samym początku chcemy Was odwieść od pomysłu kupowania AGD przed większym remontem. Jeżeli w perspektywie kilku miesięcy, kwartałów, a nawet lat planujecie przeprowadzić generalny remont kuchni, to lepiej wstrzymajcie się z zakupem nowych urządzeń – w trakcie późniejszych prac mogą one ulec uszkodzeniu albo zniszczeniu. Nawet jeśli tak się nie stanie, to lepiej nie martwić się o ich stan w trakcie prowadzenia konkretnych prac. Kupując większą liczbę nowych urządzeń do kuchni, trzeba być pewnym, że w bliższej perspektywie nie podejmie się decyzji o generalnym remoncie (czasem za sprawą zdarzeń losowych nie ma się na to wpływu, ale to zupełnie inna sprawa).

Kupuj to, czego faktycznie potrzebujesz

Swoje poszukiwania sprzętu należy rozpocząć od zadania sobie bardzo ważnego pytania: czego potrzebuję w kuchni? Często zdarza się tak, iż ludzie kupują urządzenia, z których później nie korzystają w ogóle lub robią to sporadycznie. Takie podejście uszczupla środki zgromadzone na koncie oraz przestrzeń w kuchni – niepotrzebne AGD zalega na blatach, w szafkach lub zajmuje powierzchnię na podłodze i ogranicza zdolność do swobodnego poruszania się w tym newralgicznym pomieszczeniu. Nad zakupem lodówki zapewne nikt nie będzie się zastanawiał, ponieważ bez tego urządzenia trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie. Ale czy to samo można napisać o innych produktach?

Jeżeli ktoś rzadko gotuje i woli stołować się poza domem lub zamawia/kupuje gotowe produkty, to nie powinien inwestować w zmywarkę. Ten sprzęt raczej nie będzie potrzebny komuś, kto używa jednego talerza, kubka i szklanki. Zmywarka to spore udogodnienie, w dłuższej perspektywie zapewniające użytkownikowi oszczędności, ale nie dotyczy to osób, które mieszkają same, mało gotują i praktycznie nie używają większej ilości naczyń. W ich przypadku będzie to zbędny wydatek. A szukamy przecież oszczędności.

Kolejna sprawa to kuchnia, piekarnik, płyta grzewcza oraz kuchenka mikrofalowa. W tym przypadku działa ten sam mechanizm, co przy zmywarce – jeśli ktoś gotuje rzadko, to z pewnością powinien ograniczyć wspomnianą listę do minimum. Zapewne i tak nikt nie zainwestuje w piekarnik i kuchnię, ale mogą się już pojawić klienci zainteresowani kuchnią albo piekarnikiem i kuchenka mikrofalową. Na pierwszy rzut oka piekarnik i mikrofalówka to urządzenia, które sporo różni, ale warto mieć na uwadze, że w sprzedaży są dostępne ciekawe hybrydy. Przed zakupami należy się dobrze zastanowić, czy produkty z naszej listy faktycznie będą używane. Jeśli nie, to trzeba je z niej po prostu usunąć.

Pojawiła się lista zakupowa i warto na chwilę zatrzymać się przy tym zagadnieniu. Każdy, kto nosi się z zamiarem kupna nowych produktów gospodarstwa domowego, powinien stworzyć spis produktów, które zamierza kupić, a następnie rozeznać się na rynku i poznać ceny konkretnych urządzeń. Dzięki temu powstanie szkic wydatków i pozna się koszt całej inwestycji. Można go wówczas porównać ze swoim budżetem i dokonać odpowiednich korekt. Trzeba np. zdecydować, na których produktach nie będzie się oszczędzać, a które zamieni się tańszymi modelami lub całkowicie wyruguje z zestawienia.

Przepłacanie i kupowanie najtańszych urządzeń

Pisaliśmy już o problemie inwestowania w produkty, które mogą się okazać niepotrzebne w danej kuchni (oprócz piekarnika dotyczy to całej masy mniejszych urządzeń – parowarów, tosterów, opiekaczy oraz jajowarów, maszyn do produkcji popcornu czy smażenia naleśników). Trzeba jednak pamiętać, że niejednokrotnie ludzie kupują potrzebne im urządzenia z nieprzydatnymi funkcjami. Dodatkowe opcje oczywiście kosztują. Czy jest sens płacić za bonusy, z których nigdy się nie skorzysta? Zdecydowanie nie – lodówka lub kuchnia bez pakietu opcji dodatkowych może być znacznie tańsza od rozwiniętego modelu. Jak rozwiązać ten problem?

Należy dokładnie zapoznać się z opisem produktu, który nas zainteresował i prześledzić wszystkie funkcje wymienione przez producenta. W przypadku tańszych urządzeń, pakiety te z pewnością nie będą zbyt bogate, ale i tak zawsze można zaoszczędzić atrakcyjną sumę stawiając na prostotę (zwłaszcza, gdy taki zabieg zastosuje się w przypadku kilku różnych urządzeń). Uwagę trzeba także zwracać na rozmiary i pojemność kupowanych urządzeń – nie ma sensu inwestować w dużą lodówkę albo bardzo pojemny piekarnik, jeśli nie będzie się w pełni wykorzystywać tej pojemności. To po prostu zbędne wydawanie dodatkowych pieniędzy i ograniczanie przestrzeni w kuchni.

Im lepsza klasa sprzętu, tym wyższa cena konkretnego produktu, ale w dłuższej perspektywie większy wydatek powinien się zwrócić, ponieważ obniżeniu ulegną rachunki za energię elektryczną.

Przed zakupami dobrze jest zastanowić się poważnie nad źródłami zasilania kuchni albo piekarnika i płyty. Jeżeli do dyspozycji jest tylko energia elektryczna, to problem rozwiązuje się sam. Jeżeli jednak można skorzystać z gazu, to warto przeanalizować tę kwestię, dokonać odpowiednich obliczeń (nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka – sporo wartościowych informacji można znaleźć w Internecie) i podjąć właściwe decyzje zakupowe. Niektórzy dojdą zapewne do wniosku, iż opisywane przez nas zagadnienie staje się dość zawiłe i wystarczy po prostu nabyć najtańszy produkt i problem zostanie rozwiązany. Nie trzeba będzie poświęcać czasu na lekturę specyfikacji urządzeń oraz ich porównywanie. Odradzamy takie podejście – czasem można na nim stracić.

Jednym z powodów ewentualnych strat może być oczywiście jakość najtańszych produktów. Podzespoły w takich produktach mogą ulegać awariom, źle spasowane elementy obudowy będą wywoływać irytację użytkowników, a ewentualne serwisowanie urządzenia oznacza konieczność zastąpienia go innym lub utrudnione życie bez lodówki czy kuchni. Na jakości jednak sprawa się nie kończy – szukając nowego AGD, warto zwracać uwagę na jego klasę energetyczną. Im lepsza klasa sprzętu, tym wyższa cena konkretnego produktu, ale w dłuższej perspektywie większy wydatek powinien się zwrócić, ponieważ obniżeniu ulegną rachunki za energię elektryczną.

Decydując się na produkt należący do lepszej klasy energetycznej trzeba dokonać kilku ważnych obliczeń. Do ich wykonania będą potrzebne ceny energii elektrycznej oraz wskaźniki zużycia prądu przez konkretny produkt – wszystkie dane można w łatwy sposób zdobyć i potem pozostanie już tylko kwestia liczenia. Jaki jest cel tych zabiegów? Warto sprawdzić, czy kupowanie danego modelu piekarnika albo zmywarki w lepszej klasie energetycznej i wydawane dodatkowych pieniędzy na tej podstawie, faktycznie ma sens. Być może okaże się, że ktoś korzysta z piekarnika relatywnie rzadko i nie potrzebuje sprzętu w klasie A++, ponieważ i tak nie zwrócą mu się koszty poniesione na zakup takiego modelu. Pisząc krótko: im rzadziej korzystacie z danego urządzenia, tym mniej powinno Wam zależeć na tym, by sprzęt należał do dobrej klasy energetycznej.

Sklepy stacjonarne/internetowe i porównywarki

Zakupy w sklepach internetowych zyskują na popularności, a Polska nie jest w tym przypadku wyjątkiem. To zjawisko wynika z kilku powodów, wśród których wymienić można m.in. wygodę, oszczędność czasu i przede wszystkim niższe ceny. Ludzie wyszukują w Sieci urządzenia, które najbardziej ich interesują, w razie wątpliwości udają się do sklepu stacjonarnego, by dokładnie przyjrzeć się lodówce albo zmywarce, a następnie wracają do domu i dokonują zakupów w sklepie internetowym. Dobry plan? Tak, ale zawsze należy pamiętać, by dokładnie sprawdzić oferty dostępne w Internecie – nierzadko nie są one tak atrakcyjne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Warto oczywiście korzystać z porównywarek cen (np. CENEO), które pomagają ustalić najatrakcyjniejszą ofertę. Jednocześnie nierzadko dostarczają informacji na temat produktu i umożliwiają zapoznanie się z opiniami użytkowników dotyczącymi konkretnego AGD. To całkiem przydatne narzędzie, dzięki któremu można tanio skompletować wyposażenie swojej kuchni (a także każdego innego pomieszczenia w domu). Myli się jednak ten, kto myśli, że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wybranie najtańszych ofert – czasem można się na tym „przejechać” i świetne okazje rozsypią się niczym domek z kart.

Zawsze należy sprawdzać wiarygodność danego sklepu internetowego (np. przez liczbę opinii na jego temat) i dokładnie czytać warunki umowy. Trzeba zwracać uwagę m.in. na kwestię dowozu produktu – co z tego, że kupicie go kilkadziesiąt złotych taniej niż w innym sklepie skoro tam dowóz był darmowy, a tu trzeba za niego zapłacić. I to słono. Zawsze w takich przypadkach należy patrzeć na ostateczny koszt całej inwestycji i na jego podstawie podejmować decyzje zakupowe. Dobrym pomysłem jest przeglądanie promocji producentów oraz sklepów i szukanie w nich odpowiedniej propozycji dla siebie. Zawsze należy oczywiście czytać regulaminy i porównywać ceny sprzętu w promocji z cenami tych samych produktów w porównywarkach cenowych – może się okazać, że zachwalane przez producenta czy sklep gratisy i zniżki wcale nie są tak atrakcyjne.

Planując zakup większej liczby urządzeń, warto rozważyć opcję kupienia ich w jednym sklepie. Po pierwsze, można w ten sposób ograniczyć koszty dostawy i sporo na tym zaoszczędzić, a po drugie, trzeba w takim przypadku zapytać o rabat – jeżeli w grę wchodzą większa zakupy, to sklep powinien rozważyć pytanie klienta i zaproponować sensowny upust. Taki manewr wypada zastosować w przypadku kilku sklepów i sprawdzić, która oferta okaże się najatrakcyjniejsza. Czasami w ten sposób udaje się uzyskać bardzo atrakcyjne ceny.

Z powyższego tekstu wynika, że podstawową czynnością przy podejmowaniu decyzji o zakupie AGD są obliczenia i sporo w tym prawdy. Przed inwestycją należy poświecić trochę czasu na zebranie wszystkich zalet i wad konkretnych produktów, porównanie ich cen oraz przeanalizowanie kilku dostępnych opcji. Już na początku całego procesu warto się zastanowić, w jakim stylu chce się urządzać kuchnię, czy motywem przewodnim w zakupach będzie cena, producent, kolor urządzeń albo sklep, w którym jest szansa na uzyskanie najlepszych cen. Pytań jest całkiem sporo i warto sobie na nie odpowiedzieć, nim podejmie się decyzje o nabyciu konkretnej lodówki czy piekarnika.

(źródło: agdmaniak.pl)

KATEGORIE
POZOSTAŁE WPISY
OSTATNIE KOMENTARZE
  • No recent comments available.
KALENDARZ
styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
SPRZĘTY AGD
O nas

Strona powstała z myślą o niezdecydowanych osobach, które chcą zakupić dobry sprzęt, ale nie za ogromne pieniądze. Proponujemy i recenzujemy sprzęty do kuchni, łazienki, a także do ogrodu.

Kontakt

Polityka cookies

Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Przeglądając stronę, wyrażasz zgodę na ich użycie.